Bronz Ten mi? Beyaz Ten mi?

Bronz Ten mi? Beyaz Ten mi?Son yıllarda yapılan araştırmalar, güneş ışınlarının zararlarının biraz daha arttığını gösteriyor ama güneşin zararları olduğu kadarıyla insan vücuduna faydaları da vardır. Güneşin ışınlarının, kemik sağlığını geliştirmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek, beyin sağlığını korumak, vücuttaki fazla yağın atılmasını sağlamak ve dişleri güçlendirmek gibi faydaları vardır.

Dr. Yasemin Savaş Kaliteli Yaşam Kliniği’nden Medikal Estetik Hekimi Yasemin Savaş, yaz mevsiminin yaklaştığı bu dönemlerde nasıl bronz olurum diye düşünülmeye başlandığını, aslında bronz veya beyaz tenin bir tercih meselesi olduğunu ve sadece bu konunun takıntı haline getirilmemesini aynı zamanda da sağlıklı bir şekilde bronzlaşılması ve güneşten korunulması gerektiğini belirtiyor.

Bronz teni tercih edenlerin sağlıklı bir bronzluk için uygun güneş kremleri kullanarak, günün belirli saatlerinde ve kısa süreli olarak güneşten faydalanmaları gerekir. Sonraki günlerde güneşte kalma süresi 5-10 dakika uzatılabilir. Bu şekilde güneşte kalmak, cildinizin yoğun zarar görmeden gerekli melanini üretmesini de sağlar.

Cildin daha alt tabakalarına ulaşan UVA ışınları, cilt hücrelerini bozarak, dokuların esnekliğini kaybetmesine, dolayısıyla kırışıklıklara ve erken cilt yaşlanmalarına sebep olur. Lekelenme eğilimi olan melanin pigmenti duyarlılığı yüksek olan kişiler ekstra dikkat etmelidir.

Güneşten korunmak için güneş kremlerinin seçimi önemlidir.
Güneş kremleri cilt tipine uygun olarak kullanılmalıdır. Her cilde, her güneş kremi olmaz. UVA ve UVB filtreleri içeren güneş ürünleriyle antioksidan özelliği taşıyan E vitamininin yer aldığı ürünler kullanmalı. Yüz, kulak, burun ve dekolte bölgesi daha hassas ve derinin ince olduğu bölgeler olduğu için maksimum dereceli koruma tercih edilmelidir. Kremlerin içeriğinde zararlı kimyasalların bulunmamasına, suya ekstra dayanıklı olmasına, klinik ve dermatolojik olarak test edilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Güneş koruyucu koruma ürünleri, güneşe çıkmadan yarım saat önce sürülmelidir. Üretim tarihine özellikle dikkat edilmeli ve zamanı geçen ürünler kesinlikle kullanılmamalıdır.