Kök hücre tedavisi sonucunda ciltte kırışıklıklarda belirgin azalma, daha parlak ve sıkı bir cilt elde edilir. Etkisi diğer yöntemlere göre çok daha uzun sürer. Ortalama etki süresi 2 yıldır.

Cilt yaşlandıkça özellikle kollajen ve elastin üretimini yapan fibroblast adı verilen hücrelerde yaşlanma ve yıpranma meydana gelir. Kök hücre tedavisi ile alınan yaşlı hücrelerden genç kök hücreler üretilmekte ve bu genç kök hücreler derinin içine olması gereken bölgeye tekrar verilir.

Etkili kök hücre tedavisi kişinin kendi vücudundan alınarak yapılanıdır. Kök hücre tedavisinde kulak arkası ya da ön koldan alınan mercimek tanesi büyüklüğünde deri parçası özel bir üreme ortamına alınarak burada yaklaşık 3 hafta bekletilir. Yaşlı cilt kök hücrelerden genç cilt kök hücrelerin üretilmesi ortalama 3-4 haftadır. Üretilen kök hücreler özel bir sıvı içinde gelir. Bu üretilen kök hücreler deri yaşlanmasının görüldüğü yüz, el üstü, boyun, dekolte, kollar ve bacaklar dahil tüm bölgelere yapılabilir. Birer ay ara ile 3 seans yapılır.

Kök Hücre Tedavisi (Fibroblast) Avantajları;
  • Kendi dokunuzdan üretildiği için doku reddi, alerji veya enfeksiyon gibi riskleri yoktur.
  • Hayvansal hastalık oluşturma riski yoktur.
  • Kalıcı ve uzun etkilidir.
  • Enjekte edildiği yerden başka yerlere kaymaz.
Uygulanan kök hücre tedavisinin ne kadar süre etkili olacağı kişinin cildinin durumuna ve yaşına bağlı olsa da kullanılan cilt bakım ürünlerinin de faydasını göz ardı etmemek gerekir.

Erkeklerde cilt yaşlanması daha geç olur ancak olduğunda da belirgin sarkmalar ve kırışıklıklar meydana gelir. Kadınlarda ciltte esas çöküş menapoz ve sonrasında olur. İşte bu dönemlerde kök hücre tedavisi önerilir.

Kök hücre tedavisini cildi yaşlanmaya başlayan herkes yaptırabilir. Ancak kök hücre tedavisi için uygun kişileri genellikle diğer tedavileri yaptırmış ve fayda görmemiş ya da çok yıpranmış ciltleri varsa tercih edilir. Genellikle ileri yaş ya da cildinde gerçek anlamda yıpranma olanlara uygulanır.