Lazerle leke tedavisi, zamana bağlı olarak veya fiziksel etmenlerden kaynaklanan yüz, sırt ve göğüste oluşan, sivilce izi, akne izleri (sivilce izleri) ve çukurları, yara ve yanık izleri ve deri çatlaklarının görüntüsünün giderilerek cilde parlaklık ve canlılık kazandırmak amacı ile uygulanan tedavi yöntemidir.

Aktif sivilceler iyileşirken çoğu zaman ciltte çukur ya da lekelenme tarzında izler bırakarak iyileşir. Erken dönemde bu izler pembe iken, çoğu zaman cilt rengine dönerler. Ancak bazen de bu izlerin içi pembe kalabilir, bu durum izlerin kötü iyileşmesi ya da kılcal damar çatlamasına bağlı olabilir. Ciltte oluşan çukur ve çökmeler cildin pürüzlü, gevşek ve cansız gözükmesine sebep olur. Eğer akne izleri derinse bu duruma genellikle cilt altındaki yağ dokusu azalması da eşlik eder.

  • Cildin geniş gözenekli ve kaba görünümünün giderilmesi,
  • Leke tedavisinde,
  • Bazı cilt kanserlerinin tedavisi,
  • Piyojenik granülom tedavisi,
  • Rinofima ve otofima tedavisi,
  • Doğumsal veya sonradan oluşan benlerin tedavisi
  • Göz kapaklarında oluşan kolesterol plaklarının (ksantalezma) tedavisi,
  • El, ayak, genital bölge gibi yerlerde oluşmuş siğil ve kondülomların tedavisinde kullanılır.
Lazer uygulaması sonrası, ani olarak cilt altı kollajen liflerinde %30 oranında kısalma meydana gelir. Sonraki 1-3 aylık süreçte ise cilt altında yeni kollajen oluşumu ve cilt altı bağ dokusunda yeniden düzenlenme meydana gelir. Tüm bunların sonucu olarak cilt gençleşmesi olarak adlandırılan ciltte gerilme, cilt üzerindeki pürüzlerde, lekelerde ve izlerde yüksek seviyede azalma olur. Ciltteki gözenekler daralarak cildin yapısı 2-5 yıl önceki durumuna geri döner.

Lazer uygulaması ayda bir ortalama 4-6 seans uygulanır.

3-5 gün ciltte kahverengi bir pullanmayla ya da kızarıklık olur. Hasta duş alabilir, makyaj ertesi gün yapabilir, soğuk buzla birlikte nemlendirici krem yardımcı olacaktır. İşlem için güneşin ışınların daha az olduğu mevsimler ve aylar seçilir.

Videoyu Seyret

Videomuzu izleyerek işlem detaylarını ve nasıl uygulandığını görebilirsiniz.