Masseter kasının kuvvetli kullanımına bağlı zamanla yüzün alt kısmında geniş veya kare yüz ovaline dönüşen görünüm oluşur. Aynı zamanda kasın kuvvetli kullanımı ile bazı hastalarda diş sıkma problemleri görülebilir.

Bu sebeple Masseter (botulinum toksin) tedavisi sadece çene yapısının görünümünü düzeltmek için değil aynı zamanda diş sıkma problemlerinin tedavisinde de, masseter kasının kullanımı azaltılarak hastaya tedavi sağlar.

Massetter (botulinum toksin) tedavisi ile büyük masseter kasına bağlı, yüzün alt kısmındaki şekil bozukluklarının tedavisi hedef alınır. Dişlerini sıkan, gıcırdatan ve buna bağlı olarak çenesinde ağrı ve baş ağrısı yaşayan hastaların tedavisinde kullanılmaktadır.

Masseter (botulinum toksin) tedavisi öncesi, muayene esnasında hastanın ihtiyacı belirlenir ve buna bağlı olarak yapılacak tedavinin botulinum toksin doz oranı saptanır. Gerekirse tedavi bölgesine lokal anestezik krem uygulanmaktadır.

Massetter (botulinum toksin) tedavisinin etkisi ne kadardır?
Massetter (botulinum toksin) tedavisinin botulinum toksin etkisine bağlı kullanım süresi 4 aydır. Bazı durumlarda hastanın tedavi seansının 2 ayda bir tekrarlanması gerekir. Sonrasında tedavi seansı 4 ay da bir tekrarlanabilir.

Masseter (botulinum toksin) tedavisinin süresi ortalama 15 dk. sürmektedir. İşlem sonrası ciltte hafif kızarıklık oluşabilir.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Her girişimsel işlem risk taşır. Sonuçlar kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Her hastada aynı sonuç elde edilemeyebilir. Erken dönem sonuçları yanıltıcı olabilir. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Son Güncellenme Tarihi: 22.09.2023, Editör Ad/Soyad: Yasemin Savaş, Editör Telefon: 0533 349 56 88