Masseter botulinum toksin, masseter kasının yer aldığı yüzün alt kısmının inceltildiği estetik prosedürüdür. Masseter botulinum toksin uygulaması sadece çene görünümünü düzeltmek için tercih edilmez.

Aynı zamanda dişlerini sıkan, gıcırdatan ve buna bağlı olarak çenesinde ağrı ve baş ağrısı yaşayan kişilerin de tedavisinde kullanılmaktadır.

Massetter botulinum toksin ile yüzün alt kısmındaki şekil bozukluklarının tedavisi hedef alınır. Yüzde erkeksi ve sert bir görünüme neden olan kare yüz şekli küçültülerek daha orantılı bir yüz şekli elde edilir. Masseter kasının fazla büyük olması sadece estetik açıdan değil, fiziksel olarak da kişiye rahatsızlık verebilir. Bu nedenle bu prosedür bazı durumlarda hem şekil hem de işlevsel olarak tedavi sunmak amacıyla da uygulanır. Gerektiğinde dolgu uygulamaları ile de yüzde incelmiş görüntü sağlamak mümkündür.

Ameliyatsız yüz inceltme uygulamasının, kimlere yapılacağının sınırını çizmek için bu uygulamanın motivasyon noktalarının iyi anlaşılması gerekir. Yaşla ve çevresel etkilerle birlikte kişinin yüzü yağ toplamaya ve topladığı yağları zamanla eritememeye başlar. Yüz inceltme uygulamaları da bu durumdan muzdarip olan hastalara uygulanır.

Yüz hattı, ifadenin belirlenmesinde oldukça önemlidir. Kare yüz şekline sahip insanlar, çok daha sert olarak algılanırlar. Her ne kadar bu erkeklerin istediği bir durum olsa da kadınlar daha ince ve çekici yüz hatlarına sahip olmak isterler.

Masseter yüz inceltme botulinum toksini, hem estetik anlamda istediği yüz görünümüne sahip olmak isteyen hem de sağlık problemi yaşayan kişilerin tercih edebileceği ağrısız ve acısız bir yöntemdir.

Masseter botulinum işlemi öncesinde, genel muayene esnasında kişinin yüz ihtiyacı belirlenir ve buna bağlı olarak yapılacak doz saptanır. İşlem öncesi gerekirse lokal anestezi uygulanmaktadır.

Masseter botulinum toksin maddesinin cilde enjekte edilmesi ortalama 15-30 dakika arasında sürmektedir. İşlem sonrası ciltte hafif kızarıklık oluşabilir. Gün içerisinde kendiliğinden geçecektir.