Cilt lekeleri günümüzde kadın erkek pek çok birey için önemli bir sorun haline gelmiştir.

Cilt lekelerinin pek çok türü mevcuttur ancak güneş lekeleri, doğum sonrası lekeler, sivilce lekeleri sıklıkla karşılaştığımız leke türleridir.

Cilt çok güçlü bir yapıda olmasına karşın zamanın ve dış etkenlerin yıpratıcı etkisi karşısında hassaslaşır ve olumsuz etkenlere karşı savunmasız kalır. Bu durum ise cildin normal renginden farklı olarak belirgin lekelerin oluşmasına zemin hazırlar.

Cilde rengini melalin verir. Ancak bazı melalin hücreleri ciltte eşit olarak dağılmak yerine gruplar halinde kümelenir ve lekeleri meydana getirir.

Özellikle ozon tabakasının giderek hasar görmesi ile uv ışınlarının zararlı etkilerine maruz kalma riski artmıştır. Güneş dolayısıyla da ultraviyole ışınları lekelerin oluşmasında ya da koyulaşmasında en önemli etkenlerden bir tanesidir. Her türden leke tedavisinde hastalarımıza ısrarla vurguladığımız çok önemli noktalardan bir tanesi, güneş ışınlarından etkin korunmanın leke tedavisinin olmazsa olmazı olduğudur.

Uyguladığımız özel leke bakımında önce hastanın cilt temizliği yapılır. Ölü deriyi atmak için peeling uygulamasından sonra leke için uygulanan özel peeling, serum ve maskeler uygulanır.