Thulium lazerle kırışıklık tedavisinde, cildin elastikiyetini yitirmesi sonucu oluşan kırışıklık çizgilerinin ortadan kaldırılması, zamanla oluşan sarkmaların ve hacim kayıplarının toparlanması ve ciltte oluşan çatlakların iyileştirilmesi mümkündür.

Gözaltı, göz çevresi ve yüzdeki kırışıklıkların Thulium Lazer ile azaltılması mümkün. Hem de hastanın kendi vücudundaki 'makrofaj' denilen iyileştirici hücreler vasıtasıyla, Thulium Lazer ile yapılan işlemde cilt üzerinde kırışıklık yaşanan bölgelerde gözle görülmeyen kontrollü ufak zedelenmeler ve berelenmeler oluşturulur. Böylece 'makrofaj' denilen iyileştirici hücreler sorunlu bölgeye çekilerek cilt probleminin giderilmesi hedeflenmektedir. Kişinin vücudunda zaten var olan iyileştirici hücreler zamanla cildin yitirmiş olduğu kolajen ve elastin sentezini sağlayarak herhangi başka bir dış müdahale gerektirmeksizin içsel yapılarda olumlu tetiklenme oluşturmaktadır.

Kırışıklıklar Neden Olur?
Kırışıklıklar ya da kırışıklık görünümünü veren çizgiler, zamanın etkisi ile cilt dokusunda yaşlanma ile yaşanan kayıplara bağlı bir şekilde, özellikle de cildin parlaklığını ve elastikiyetini sağlayan kolajen ve elastin sentezlerinin azalmasının bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Kişinin kaş çatma, gülümseme gibi tekrarlayan mimikleri ve kas hareketleri özellikle yüz bölgesinde cilt dokusunun esnekliğini yitirmesine paralel olarak ince çizgiler oluşturmakta, ince çizgiler ile başlayan belirtiler zaman içerisinde derinlik kazanarak yaşlılığın en belirgin işareti olan kırışıklıklara yol açmaktadır. Alın, kaş, göz çevresi, dudaklar, çene, burun ve boyun bölgeleri kas hareketlerinden ve mimiklerden en çok etkilenen bölgeler olduğu için, bu bölgeler yaşlılık belirtisi olan kırışıklıkların çoğunlukla ortaya çıktığı alanlar olarak ön plana çıkmaktadır. Cilt dokusunun yeniden toparlanması ve kırışıklıkların açılması kişinin bünyesinin kendi kendine yapabileceği bir iyileşme olamamaktadır. Kendiliğinden gerileme gösteremeyen kırışıklık çizgilerinden ve daha derinleşmiş kırışıklıklardan psikolojik ve estetik açıdan rahatsızlık duyan kişiler medikal estetik çözümlerine başvurarak zamanın olumsuz etkilerini geri almak isteyebilmektedir.

Kırışıklıkların Giderilmesine Yönelik Uygulanan Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Medikal estetik alanında cerrahi girişim yani ameliyat gerektirmeksizin, botulinum ve dolgu gibi uygulamalardan faydalanılarak istenilen gençleşme ve gerginlik etkileri sağlanabilmektedir. Son yıllarda, halk arasında örümcek ağı uygulaması olarak bilindiği şekli ile cilt altına yerleştirilen iplerle gerçekleştirilen toparlama ve yüz germe uygulamaları da sıklıkla tercih edilmektedir. Lazer sistemleri, radyofrekans sistemleri ve yüksek yoğunlukta odaklı ultrason (HIFU) teknolojileri de tıbbi cihazların kullanımı yoluyla istenilen sağlıklı ve dinç görünüme kavuşabilme amacıyla başvurulan diğer yöntemlerdir. Kişinin yapısal özelliklerine ve kırışıklıklarının derecesine göre kişiye özel en doğru tedavi seçeneğinin seçimi, alanında uzman bir doktor tarafından yapılacak muayene sonrasında hastanın taleplerine ve ulaşmak istediği sonuçlara ve doktorun yönlendirme ve önerilerine göre belirlenmelidir.

Kırışıklıklar Nasıl Geçer?
Kırışıklıklar genel olarak kişiye ciddi bir sağlık sorunu oluşturmayan cilt problemleri olmakla beraber, özellikle yüz bölgesinde yer alan kırışıklıklar kişileri estetik açıdan rahatsız edebilmektedir. Kırışıklıkların estetik kaygılar sebebiyle kişinin psikolojisini olumsuz yönde etkilemesi durumunda kırışıklıkların tedavi yoluyla giderilmesi arzulanmaktadır. Kırışıklıkların tedavisine başlanmadan önce mutlaka alanında uzman bir doktor tarafından kırışıklıkların incelenmesi ve kişinin yapısal özelliklerine göre kırışıklıkların giderilmesine yönelik tedavi alternatiflerinin hastaya sunulması gerekmektedir. Yapılacak muayene sonrasında doktor, kırışıklıkların derecesine ve hastanın yapısal özelliklerine göre hastayı tedavi seçeneklerine ilişkin bilgilendirmektedir.

Kırışıklıklar Thulium Lazer ile Nasıl Tedavi Edilir?
Doktorun teşhislerine bağlı yönlendirmeleri ve hastanın istekleri doğrultusunda oluşturulan tedavi planına bağlı olarak, kişinin yaşı, cinsiyeti gibi yapısal özelliklerine ve kırışıklıkların nerelerde olduğu, derinlik seviyeleri gibi niteliklerine göre cihazın uygun akım gücü, dalga boyu, atım ve tarama seçenekleri belirlenmektedir. Thulium Lazer (Leke Lazeri) ile gerçekleştirilen uygulamalarda cihazdan sağlanan enerji ile kırışıklıkların niteliklerine bağlı olarak seçilen akım gücü, dalga boyu, atım ve tarama seçenekleri ile sorun yaşanan cilt alanı üzerinden geçilmektedir. Thulium Lazer ile yapılan işlemde cilt üzerinde kırışıklık yaşanan bölgelerde gözle görülmeyen kontrollü ufak zedelenmeler ve berelenmeler oluşturularak kişinin vücudundaki 'makrofaj' denilen iyileştirici hücreler sorunlu bölgeye çekilerek cilt probleminin giderilmesi hedeflenmektedir. Kişinin vücudunda zaten var olan iyileştirici hücreler zamanla cildin yitirmiş olduğu kolajen ve elastin sentezi hareketini sağlayarak herhangi başka bir dış müdahale gerektirmeksizin içsel yapılarda olumlu tetiklenme oluşturmaktadır.

Kırışıklıklar Thulium Lazer ile Ne Kadar Sürede Tedavi Edilir?
Kişinin yaşı, cinsiyeti ve kırışıklarının nerelerde olduğu, ne ölçüde olduğu, yani derinliği ve yaygınlığı tedavinin süresini belirleyen en önemli faktörlerdir. Thulium Lazer uygulamalarında ilk seansta olumlu değişimler gözlemlenebilmekte ve kırışıklıkların seviyesine göre kişiden kişiye farklılık gösterebilmekle birlikte 1 ay arayla gerçekleştirilen 3 seans yeterli olabilmektedir.