Sorularla Saç Ekimi Tedavisi

Anasayfa Saç Tedavileri Sorularla Saç Ekimi Tedavisi
Saçlar Neden Dökülür?
Saç dökülmesinin birden fazla nedeni olabilir veya tek bir nedene bağlı olarak dökülme gerçekleşebilir. Saç dökülmesinin nedenleri ;

• Androgenetik
• Hormonal kaynaklı,
• Besinsel kaynaklı,
• Kimyasal kaynaklı,
• İlaç kullanımının yan etkisi olarak,
• Stres,
•Saç derisinde meydana gelen çeşitli hastalıklar olabilir.

Saç Ekimi Ne Kadar Sürer?
Saç ekimi yaklaşık 6-8 saat kadar sürer. Ekilen saç kökü sayısına ve saç alım ve ekim tekniğine göre bu süre değişir.

Saç Ekiminde Yıkama Nasıl Yapılır?
İlk yıkamanın ekibimiz tarafından yapılması cerrahi bölgenin hijyeni ve ekilen greftlerin zarar görmemesi için önemlidir. Ayrıca ilk yıkama sırasında hastalarımıza yıkama ile ilgili küçük ama önemli ayrıntılar anlatılır. Yıkama sırasında kullanılan losyon ve şampuanların ekim alanından etkin bir şekilde uzaklaştırılması, kalacak partiküllerin daha sonradan enfeksiyon oluşturma riskini engeller.

Sonraki yıkama işlemlerinde önce saçlar yıkanır, sonrasında vücut yıkama işlemine geçilir. Böylece vücudunuzu yıkarken öncesinde yıkamış olduğunuz saçlı deri yumuşama gösterir ve vücudun ardından tekrar saçlar yıkanır. Yumuşama gösteren dokular bu şekilde daha kolay bir şekilde temizlenmişolur.

Saç ekimi sonrası saç yıkama işlemine operasyondan 2 gün sonra başlanmalı ve 12-14 gün boyunca günde bir kez vereceğimiz bilgiler takip edilmelidir. 12-14 gün sonra tüm kabuklar çıkarılırsa, artık losyon kullanmak zorunda kalınmaz, sadece şampuan kullanmak yeterli olur ve şampuan saç ekim alanına tırnakları kullanmadan parmak uçlarıyla nazikçe ovalayarak uygulanır. İlk 12-14 gün donör alan ve saç ekim bölgesi, losyon köpürtülerek sert hareketler yapmadan nazikçe sürülür. Uygulanan köpük durulamadan önce 2-3 dakika bekletilir. Donör bölgede yıkama rutini dışında kaşıntı, yanma ve kuruluk için daha fazla losyon kullanılabilinir. Saç ekim alanına basınçlı ve sıcak su uygulanmaz; basınçsızve ılık su kullanılır. Losyon ve şampuanı iyice durulamak önemlidir. Saçınızı kurutmak için havlu ve saç kurutma makinesi kullanmayın. İlk 2 günde vücudunuzu hem saç ekim alanı hem donör bölge dahil olmak üzere kafaya su ya da şampuan veya duş jeli gibi bir ürün ile temas ettirmemek koşulu ile sadece vücudunuzu yıkayacağınız şekilde bir duş alabilirsiniz. Ancak bu duş çok uzatılmamalı ve sıcak su kullanılmamalı. Duşta oluşan buhar, saçlı deride ekilen greftler için uygun olmayan bir yumuşama oluşturur. Yani mümkün olduğunca kısa ve ılık bir duş alınmalıdır. Ancak saçların yıkanması için minimum 2 gün beklemek uygun olacaktır. Saç ekimi işleminden sonra sadece ilk duşta değil, kabuklar dökülüp yaralar iyileşinceye kadar alınan tüm duşlarda sıcak su kullanmamaya ve ılık su ile yıkamaya özen gösterilmelidir. Uzun ve buharlı banyolar yapmaktan kaçınılmalıdır.

Saç Ekimi Sonrası Kabuklanma Neden Olur?
Saç ekiminden 24 ila 72 saat sonra saçlı deride küçük yara kabukları oluşmaya başlar. Saç ekiminden sonra ekim alanında kabukların oluşması yaralarınızın iyileşmeye başladığının gösterir. Saç ekimi sonrasında saç ekim alanında kabuk oluşumu vücudun savunma mekanizmasının bir parçasıdır ve bu kabuklar kesilerin üzerini örterek onları bakterilere karşı koruyan bir bariyer oluşturur. Aşırı kabuklanmayı önlemek için saç ekiminden önce alkol, sigara ve uyuşturucu maddeler tüketilmemelidir.

Saç Ekimi Sonrası Kabuklar Nasıl Dökülür?
Kabuklar genellikle saç ekimi operasyonundan sonraki 3 gün içinde oluşmaya başlar. Bu kabuklar kaşıntıya sebep olabileceklerinden; kabukları koparma, kaldırma ya da kazıma veya kaşıma isteği uyandırır. Ancak bunları yapmak dokunun iyileşme sürecini geciktirir ve saç köklerini yerinden oynatır veya ekilen saç köklerinin yerinden çıkmasına neden olur. Ve hijyen problemi oluşturarak enfeksiyona sebep olabilir. Bu nedenle, saç ekilen bölge üzerindeki kabuklara dokunulmamalı ve kendiliğinden düşmeleri beklenmelidir. Kendiliğinden düşmeyen kabuklar köpük ve şampuan yardımıyla 12.-14. günde hafif masaj hareketleriyle, tırnak kullanmadan parmakların iç kısmıyla dökülür.

Saç Ekimi ve Sigara
Sigara, esas olarak nikotin içeriği nedeniyle kan damarlarının daralmasına ve kafa derisine kan akışının azalmasına neden olur. Dumandaki karbon monoksit kanın oksijen taşıma kapasitesini düşürür. Bu etkenler saç ekiminden sonra yara iyileşmesini geciktirir, enfeksiyon gelişme olasılığını artırır. İşlemden önce 7 gün işlemden sonra 7 gün sigaranın azaltılmasını veya bırakılmasını önermekteyiz.

Saç Ekimi ve Alkol
Saç ekimi operasyonundan en az 7 gün önce alkol tüketimi bırakılmalıdır. Alkolün kan sulandırıcı etkisi operasyon sırasında işlem bölgesinde kanama ihtimalini beraberinde getirir. Yapılan saç ekim işleminin doğasında işlem sırasında kanama zaten vardır. Alkol kullanımı saç ekimi sırasında açılan kanallardaki kanamaların sıklığı ve miktarını artırabilir. Bu nedenle saç ekimi operasyonundan en az 7 gün önce alkol tüketimi kesilmelidir.

Ayrıca alkol kullanımı, operasyon sırasında kullanılan anestezist maddelerin etkisini azaltabilir. Bu durumda operasyon sürecinde ağrı duyusunun erken dönme olasılığı ve kişinin ağrı hissetme olasılığı artar veya operasyon sırasında daha fazla anestezist madde kullanımı gerekebilir. Bu noktada vücuda giren fazla anestezik maddeler, istenmeyen yan etkileri beraberinde getirebilir. Alkol vücudun dolayısıyla cildin su tutma potansiyelini azaltır ve kuru bir cilt oluşumuna yol açabilir. Bu durum yeni ekilen saç köklerinin deriden yeterince besin alamamasına da neden olur.

Saç Ekiminden Sonra Berber
Saç ekim işlemi sonrasında 3-6 ay boyunca makine ile tıraş yapılmaması gerekir. Saç ekim işleminden 3-6 ay sonra ekilen saç kökleri ekim alanına artık tamamen adapte olmuş olacağından yapılacak saç tıraşı ekilen saç köklerine zarar vermeyecektir. Yine de saç tıraşı sırasında saç köklerine çok yakın kısımdan kesim yapılmaması gerekir. Bu durum saç köklerine zarar verebilir.

Saç Ekimi ve Cinsel İlişki
Terlemeye neden olan, çok ani hareketlerin yapıldığı veya başa baskı uygulandığı herhangi bir hareket, sonuçları olumsuz yönde etkileyebilir. Ayrıca folikülit veya dermatit gibi bazı problemlerin ortaya çıkmasına da yol açabilir. Cinsel ilişki saç ekimini doğrudan etkilemese de yarattığı etkiler saç ekimi sonrası iyileşme dönemini olumsuz etkileyebilir.

Bu olumsuz etkiler nelerdir?

Terleme:
Kafa derisinde oluşan terleme, yeni ekilmiş saç köklerini olumsuz yönde etkileyerek enfeksiyon gelişmesine neden olur ve greftlerin sağlıklı bir şekilde dokuya tutunmasına engel olur. Cinsel ilişkide terlememek nerdeyse imkansız olduğu için, saç ekimi sonrası cinsel ilişki kafa dersinin terlemesine yol açar.

Yüksek Kan Basıncı:
Cinsel ilişki sırasında kan akışını hızlanmasına bağlı olarak kan basıncı yükselir. Böyle bir durum tam olarak ekildiği bölgeye adapte olamamış saç greftlerinin bulunduğu kanalda kanamaya ve greftlerin yerinden çıkmasına neden olabilir.
Küçük Darbeler:
Cinsel ilişki sırasında taraflar vücut hareketlerinde kontrolü kaybedebilirler. Böyle bir durumda saç ekim bölgesine darbe alınması ile sonuçlanabilir. Eken dönemde saç ekim bölgesine darbe alınması greft kaybına yol açar.

İyileşme Dönemi:
Saç ekimi cerrahi bir işlem olduğu için ameliyat sonrası iyileşme döneminde dikkatli olunmalıdır. Saç ekimi sonrası iyileşme anında vücut fizyolojisinin enerji ve yapıcı molekül özelliği taşıyan protein kaybı yaşamaması gerekir. Dolayısıyla ağır fiziksel aktivitelerden uzak durulmalıdır. Cinsel ilişki de ağır fiziksel aktivite olarak görülür ve bu nedenle saç ekim sonrası uzak durulacak bir aktivite sınıfındadır.

Tüm bu nedenlerle saç ekiminden sonraki 15 gün boyunca cinsel ilişkide bulunulmamasını önermemekteyiz.

Saç Ekimi ve Spor
Spor esnasında kan basıncı oldukça yükselir ve nabız daha hızlı atmaya başlar. Kan basıncının yükselmesi saç köklerinin yerleştirildiği kanallarda kanama oluşmasına ve saç köklerinin hareket etmesine neden olabilir. Aynı zamanda spor sonrası vücutta oluşan terlemeler de saç köklerinin sağlıklı bir şekilde ekilmiş olduğu kanala oturmasını engelleyebilir. Buradan anlaşılacağı üzere kan basıncını yükselten yüksek tempolu sporlardan ekim sonrası 1 ay boyunca uzak durulmasını tavsiye etmekteyiz. Ayrıca futbol, basketbol ve voleybol gibi topla oynanan sporlarda ya da topla oynanan sporların dışında boks, güreş ve judo gibi darbeli sporlara da kafa bölgesine darbe gelme riskini de göz önünde bulundurarak saç kökleri zarar görebileceğinden dolayı bu sporlara en az birkaç ay ara verilmesi önerilir. İlk 1 ayın sonunda darbe riski olmayan sporlara başlanılabilinir.

Saç Ekimi ve Şapka-Bere-Kasket
Saç ekimi işleminden sonra hastalarımız şapka ve bere kullanabilmektedir. Ancak bunların kullanımı konusunda belirli bir zaman ölçütleri bulunmaktadır.

Soğuk mevsimlerde saç ekimi yaptıran kişilerin bu havada yağmur gibi nem kaynaklarından korunması önerilir.

Yaz aylarında yaptıran kişilerin de güneş, terleme ve nem olayına dikkat etmesi gerekir. Soğuk mevsimlerde terleme gibi bir durum söz konusu olmaz fakat soğuk iklim sebebi ile olumsuz hava şartlarına dikkat edilmelidir. Yağmur, rüzgar vb. hava şartlarından korunmak için saç ekimi sonrası bere ya da şapka kullanmak, saç dökülmesini önleyeceği için kullanılabilmektedir. Yaz mevsimlerinde de sıcaktan korunmak, terlemeyi önlemek ve güneş ışınlarına saç derisinin maruz kalmaması adına şapka kullanımı önerilmektedir. Fakat burada hastaların özellikle dikkat etmesi gereken nokta, kullanılacak olan şapka ya da bere ürününün baş bölgesini sıkmaması gerektiğidir. Saç ekimi sonrası kullanılacak şapkanın kumaş dokusunun da %100 pamuk olması önemlidir. Hava alabilen bir şapka ya da bere kullanılması, saç dökülmesini ya da greft kaybını önleyecektir.

Tüm bunlara dikkat edildiği takdirde şapka ya da bere kullanmak saç dökülmesine ya da greftlerin zarar görmesine neden olmamaktadır.

Bu noktada;
İlk 15 gün içerisinde şapka ya da bere kullanılmamalı, baş bölgesi açık kalmalıdır. Bu süreç içerisinde hastaların az efor gerektirecek şeyler yapmaları gerekir. Güneş veya yağmura çıkmak zorunluluğu geliştiyse ilk 15 gün şemsiye kullanılması daha sağlıklı olacaktır.

İlk 15 günden sonra kullanılacak olan şapka ya da bere baş bölgesini sıkmamalıdır, bol, rahat ve konforlu olmalıdır. Saç dökülmesini ya da greft kaybını önlemek adına hava alabilen, yani pamuklu ürünler tercih edilmelidir.

Ayrıca şapka ya da bere 2 saatten fazla takılmamalıdır. Ara ara şapka veya bere çıkarılarak bu bölgenin hava alması sağlanmalıdır. Saç derisinin havasız bırakılması, işlem yapılan bölgedeki iyileşme sürecini geciktireceği gibi enfeksiyon gelişimini de tetikleyebilir.

Saç Ekimi ve Beslenme
Saç ekimi sonrasında beslenme için protein, mineral, vitamin açısından yüksek içerikli besinler tercih edilmelidir. Bu besinler hücre yenilenmesini ve hücre sayısını arttırdığı için ekilen saçların gelişmesi ve uzaması konusunda önemli bir yere sahiptir. Kolajen içeren yiyecekler, saçların uzaması, işlem yapılan bölgenin hızlıca iyileşmesi, stres kaynaklı oluşabilecek saç dökülmelerinin önüne geçmesi, saç derisinde yaşanan kuruluk ve kaşıntı gibi yan etkilerin azaltması ve yaraların hızlıca iyileşmesini sağlamak açısından çok önemlidir. Doğru beslenme ile gerekli bazı vitamin ve mineraller besinlerden alınabileceği gibi, naturel vitamin ve mineral tabletleriyle de alınabilir.

Ayrıca , su içmek vücuttan toksinlerin atılması ve kan dolaşımı hızlandırarak vücuda oksijen taşınması açısından önemlidir. Böylece hücre yenilenmesi sağlandığı için su içmek her zaman olduğu gibi saç ekimi sonrası da önemlidir. Saç ekimi operasyonundan sonra su içmek uyulması gereken başlıca kurallardan biridir. Günde en az 2-3 litre su içmek gerekir.

Saç Ekimi ve Güneş
Ekim yapılan saç derisi oldukça hassas olduğundan güneş ışınlarının direkt saç derisine teması bu süreçte olabildiğince kaçınılması gereken bir durumdur. Güneş ışınları aslında derinin sadece üst yüzeyine değil, alt dokulara da nüfuz ederken geri dönüşümsüz hasara yol açabilir. Ayrıca derinin alt katmanları üst katmanından daha geç iyileşir. Dolayısıyla saç derisi ve köklerini güneşe maruz bırakmak, saç greftleri tam anlamıyla dokuya tutununcaya kadar beklenilmesi gereken bir durumdur. İnsan cildi, koruma faktörü olarak güneşe maruz kaldığında cildi koyulaştıran maddeler üretir. Bununla birlikte, bu maddeler saç nakli sırasında etkisiz hale gelir ve bu durumda da greftlerin iyileşmeleri veya yenilenmeleri zaman alır. Bu nedenle hastalarımıza ilk 1 ay daha sıkı olmakla beraber en az 4 ay boyunca güneşten korunmalarını tavsiye ediyoruz. Bu süre zarfında ekim alanını tam olarak kapsayan bir şapka takılması önerilmektedir.

Saç Ekiminden ne kadar süre sonra denize girebilirim?
Saç ekimi işleminden yaklaşık 15 gün sonra kafa derisindeki kabuklar dökülmeye başlar. Kabuklar döküldükten yaklaşık iki hafta sonra denize girilebilinir. Yani saç ekiminden ortalama 1 ay sonra denize girebilirsiniz. Ancak bu çok genel bir süredir, cildinizin saç ekimine verdiği tepkiler ve saç ekiminde tercih edilen yöntem bu süreyi uzatabilir. Deniz ya da havuza girerken güneşten korunma çok daha elzem bir hal almaktadır. Saç ekimi sonrasında kabuklar dökülmüş olsa bile öğlen saatlerinde denize ya da açık havuza gitmekten kesinlikle kaçınmalısınız. Dik gelen güneş ışınları kafa derisine zarar verebilir.

Denize ya da havuza girerken bone kullanabilir miyim?
Denize ya da havuza girerken bone takmak için saçlı derinin tamamen iyileştiğinden emin olunmalıdır. Ekilen greftlerin yerinden oynamaması için bu çok önemlidir. Son olarak deniz veya havuz kenarında özellikle güneşlenirken şapka takmak, saçları güneş ışınlarından korumak gereklidir.

Saç Ekiminden sonra hamama ve saunaya girmek mümkün mü?
Saç ekiminden sonra hamam ve saunaya girmek de denize girmek ile benzer kurallara tabidir. Öncelikle gidilen hamam ya da saunanın temizliğine dikkat edilmelidir. Bu şekilde hijyen bağımlı sorunlar yaşanmayacaktır. Başlangıçta saunada ya da hamamda geçirilen süre kısa tutulmalıdır. Hamam ve saunaya girmek için saç ekiminden sonra en az 1 ay ortalama 2-3 aylık bir süreye ihtiyaç duyulur.
* Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Her girişimsel işlem risk taşır. Sonuçlar kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Her hastada aynı sonuç elde edilemeyebilir. Erken dönem sonuçları yanıltıcı olabilir. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.