Dudak Dolgusu

» YUMUŞAK DOKU UYGULAMALARI

Dudak DolgusuDudaklar Yüze Uyum Sağlamalı
Dudağa fazla hacim eklendiğinde yüzün dengesi bozulur. Dudaklar yandan bakıldığında önden göründüğünden daha ince durabilir. Alt dudak ve üst dudak arasında olması gereken bir oran vardır. Bu oran aynı zamanda yüzün tamamında da olmalı dır.Bu oranın korunması veya oluşturulması çekiciliği, güzelliği aynı anda doğal görüntüyü de getirir.

Üst dudağımızın ortasıyla alt dudakta ona karşılık gelen yerin toplamından oluşan bölgeye dudak kalbi diyoruz. Bu bölgeye hacim veren dolgu enjeksiyonu ile belirginleştirip kontur oluşturmak dudağa çekicilik katar ve yıllar içinde yaşla beraber incelen dudaklara dolgu ile kaybettiği verimliliği kazandırmış oluruz.

Hyalüronik asit bazlı dolgular özellikleri sayesinde sadece dudakları biçimlendirmek, hacim vermekte değil, yoğun nem vermekte de etkilidirler. Dudak dolgusu enjeksiyonu sadece 10-15 dakika süren, basit bir uygulamadır. Öncesinde dudaklara anestezik etkili bir krem uygulanır sonra dolgu maddeleri, dudak bölgesine çok ince iğnelerle veya kanülle enjekte edilir.

Dudakların Yaşlanması
Yaşla beraber dudaklar incelmeye, dolgunluklarını kaybetmeye başlar. Dudaklar zamanla düzleşir, uzamaya başlar ve üst dudaktaki kalp şekli kaybolur. Kollajen kaybının yanı sıra dudaklarda doğal olarak bulunan hiyalüronik asit de azalır .Üst dudağınızın incelerek alt dudağınızın üzerine indiğini de gözlemleyebilirsiniz.

Yaşlanmayla birlikte üst dudak sarkmaları meydana gelir. Dudaklar yön değiştirmeye başladığı an itibarıyla üstlerine doğru uzanan ince çizgiler oluşmaya başlar. Ağız-burun bölgesinin merkezindeki kısımda, yani burnun sonu ile üst dudaklar arasındaki kısımda da kayıp yaşanabilir. Dolgu maddeleriyle dudakları yuvarlaklaştırarak daha dolgun ve belirgin bir görünüm yaratılabilir, onlara yıllarla beraber kaybettikleri hacim geri verilebilir.

Dudak Çevresi Çizgileri
Kollajen sadece dolgunluk ve dudak çizgisi için değil kırışıklıkların engellenmesi için de gereklidir. Dudak çevresinde beliren kırışıklıklar kollajen ve elastin eksikliğinden kaynaklanır, sebebi güneş hasarı, sigara, yaşın ilerlemesi ya da kalıtımsal olsun fark etmez; doğal yapısını ve şeklini kaybeden dudaklar büzüşür ve kırışıklıklar başlar.Dolgu maddeleri dudağı çevreleyen bölgedeki çizgilerin tedavisi içinde kullanılır.Ayrıca ,vitamin enjeksiyonları, botoks ve lazer ile kombin tedaviler de yapılabilir.

Dudak Dolgusu Kalıcı Mı?
Dudak dolgusu yapıldığı anda hemen sonuç verir, değişiklik hemen fark edilir. Dudağa hacim vermek, biçimlendirmek için kullanılan hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri kalıcı değildir. Dolgunun etkinlik süresi kişinin yaşı, dudak yapısı, elastikiyeti, enjekte edilen dolgu maddesinin özellikleri, miktarı, kalitesi gibi faktörlere bağlıdır. Dudaklara uygulanan hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri yaklaşık 9 ay ile 1 yıl gibi sürede tekrarlamak gerekir.