Lazerle Cilt Tedavisi

UYGULAMA SÜRESİ : ~15-30 Dk. | SEANS : ~3-5 Seans | KLİNİK : ATAŞEHİR
Anasayfa Lazer Tedavileri Lazerle Cilt Tedavisi
Lazerle Cilt Tedavisi
Lazerle cilt tedavisi; yüz cildinin üst ölü tabakalarının lazer ile kontrollü bir şekilde soyulması ve cilt gelişiminin sağlanması ile yüzdeki ince kırışıklıkların tedavisi için kullanılır.
Normal yaşlanma sürecine, güneş hasarı ve hava kirliliğinin zararlı etkileri de eklendiğinde kollajen yıkımı hızlanır. Kollajenin ciltteki miktarı azaldıkça kırışıklıklar gözlenmeye başlar. Lazerle cilt tedavileri, tüm cilt yüzeyini etkileyen konvansiyonel lazer tedavilerinin aksine, ciltte mikroskobik kolonlar açarlar. Bu kolonlar çok ince kanallardır. Kollajen, kan damarları, keratinositler gibi su içeren yapılar, seçici termal hasara uğrarlar. Termal hasar oluşan bölgenin hemen yanındaki hasar görmemiş bölgelerdeki canlı hücreler hasarlı alana göç ederek buradaki onarım mekanizmasını uyarırlar, böylece cilt altında yeni kollajen üretimi başlar.

Yüz, boyun, göğüs ve ellerde yaşlanmaya bağlı izlerin tedavisi için kullanılan invazif olmayan bir tedavidir. Cilt altındaki kollajen doku yapımını artırma tedavi prensibiyle etki etmektedir. Lazer ile tedavi edilen ciltte yeni kollajen doku oluşumu gelişir ve su tutma yeteneği yüksek hücreler oluşarak cildin tedavisi görülür.

Hedeflenen cildin üst yüzeyine hasar vermeden işlevlerini cildin altında gerçekleştirebilmelerini sağlamaktır. Böylece cildin alt yüzeyinde tedavi ile iyileşme sağlanabilir ve hastalar sosyal hayatlarına devam edebilirler.

Fraksiyonel lazer tedavileri sırasında tedavi edilen cildin kalınlığı, inilen derinlik kesin olarak bilinir. Fraksiyonel lazer tedavisinin dalga boyu daha uzun olduğu için daha derin dermis tabakasında etkisini gösterdiğinden benzer sistemlere göre etkisi farklı olmaktadır. Fraksiyonel lazer tedavisi; sivilce (akne) izi tedavisi, çatlak tedavisi, yara izi tedavisi, leke tedavisinde de kullanılır.

Fraksiyonel lazer tedavileri seanslar halinde yapılır. Tedavi her seansta ortalama 15-30 dakika sürer. Problemin yapısına göre tedavi en az 3-5 seans, 3-8 hafta aralıklarla yapılabilir. Tedavi esnasında hastalarda hafif ağrı hissi olabilir. Lokal anestezik krem kullanımı veya soğutuculardan destek alınabilir.Tedavi sonrasında ciltte hafif bir kızarıklık, ödem, hafif soyulmalar ve renk değişikliği görülebilir. Ancak bu tür etkilerin 3-7 gün içinde gerilemesi beklenir.
* Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Her girişimsel işlem risk taşır. Sonuçlar kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Her hastada aynı sonuç elde edilemeyebilir. Erken dönem sonuçları yanıltıcı olabilir. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Son Güncellenme Tarihi: 15.09.2023, Editör Ad/Soyad: Yasemin Savaş, Editör Telefon: 0533 349 56 88