Nasır Tedavisi

UYGULAMA SÜRESİ : ~30 Dk. | SEANS : ~Ayda 2 Seans | KLİNİK : ATAŞEHİR, NİŞANTAŞI
Anasayfa Bakım Tedavileri Nasır Tedavisi
Nasır Tedavisi
Deride oluşan kalınlaşma olan nasır, ayaklarda en çok karşılaşılan sorunlar arasında yer alır.

Nasır oluşmuş bölgede kişinin canını yakan şey, yüzeydeki kalınlaşma değil, bu kalınlaşmanın aşağıdaki sinir ve dokulara yaptığı baskı olur. Nasır oluşumunun önlenmesinde en önemli unsur baskının ortadan kaldırılmasıdır.
Genellikle derinlere doğru 'v' şeklinde olan nasırlar, çok baskı alan bölgelerde vücudun kendi savunma mekanizmasının sonucu olarak oluşur. Baskı başlayıp, devam ettiğinde vücut otomatik olarak daha derinlerde olan kan damar ağı, sinirler ve yeni doku üreten derinlerdeki deri katmanlarını korumak amacı ile yüzeyini kalınlaştırmaya başlar. Buradaki deri kalınlaşmasının, ayakkabı veya herhangi başka bir baskıya maruz kalarak oluşan ekstra basınçla zaman içinde yoğunlaşması sonucu, alt dokular etkilenir ve dolayısıyla ağrı oluşur.

Nasırlar; parmak üstleri, parmak araları, ayak tabanı, topuk altı ya da ve topuk arkasında oluşabilir. Genetik olarak ayak tabanı yüksek olan kişilerde nasır oluşma riski daha fazladır.

Basış bozuklukları olan kişilerde de zaman içinde parmak deformasyonu ve dolayısıyla nasır problemi görülebilir. Günlük hayatın büyük bir kısmını ayakta geçiren kişilerde nasır problemi daha fazla görülür. Ayağı yoran ve sıkan ayakkabılar nasır oluşmasını tetikler. Yapılan bazı sporlar sırasında ayakların aldığı darbeler nasırlanma riskini arttırır. Nasırlar nadiren de olsa tırnak altları ve kenarlarında da oluşabilir.

Basış bozukluklarında, vücut ağırlığının tam ayak tabanına eşit yayılmasını sağlamak için destek olarak, ayakkabı ve terlik kullanmak nasır oluşumunu en aza indirger. Oluşmuş nasırların yok edilmesi ve tekrar oluşumunun engellenmesinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise nasırın, tek seferde tamamen ortadan kaldırılamadığıdır. Nasır tedavisi, doğru aralıklarla yapılacak temizleme işlemleri ile olur. Kullanılan nasır bantlarının çok fazla başarılı olmaması da tek seferde tedavi etme beklentisinden kaynaklanır.

Nasırın boyutuna göre tedavi seans sayısı uzman podolog tarafından belirlenir. Haftalık ya da 15 günlük periyotlarla seanslar yapılır.
* Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Her girişimsel işlem risk taşır. Sonuçlar kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Her hastada aynı sonuç elde edilemeyebilir. Erken dönem sonuçları yanıltıcı olabilir. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Son Güncellenme Tarihi: 16.09.2023, Editör Ad/Soyad: Yasemin Savaş, Editör Telefon: 0533 349 56 88