Tırnak mantar hastalıkları ağrı gelişimi, başka enfeksiyonlara yol açması ve bulaşıcı olması nedeni ile ciddi bir sağlık problemidir. Tırnak mantarında tedavi ile yeni sağlıklı tırnak gelişimi sağlanır.

Bu nedenle uygulanan tedavi ne olursa olsun tırnağın klinik olarak düzelmesi tırnak tutulumuna bağlı olarak değişmekle birlikte 3-6 ay sürebilir.

Tırnakta renk ve şekil bozukluklarıyla kendini belli eden tırnak mantarı, bulaşıcılığı nedeniyle toplumda hızla yayılır. Daha çok yetişkinlerde görülen bu sağlık sorunu, ağrı ve kokuya neden olarak kişinin yaşam kalitesini azaltmaktadır. Kalp, şeker ve böbrek yetmezliği gibi kronik hastalıkları olan kişiler tırnak mantarına karşı daha dikkatli olmalıdır.

Rahatsızlığın ortaya çıkmasındaki başlıca sebepler şu şekilde sıralanabilir:
  • Ortak terlik ve ayakkabı kullanımı,
  • Hijyen kurallarına uyulmaması,
  • Spor merkezleri ve havuz gibi ortak kullanım alanlarında yere ayakkabısız veya terliksiz basılması,
  • Mantar enfeksiyonlarının oluşması kolaylaştıran nemli ortamlar,
  • El ve ayakların yıkandıktan sonra iyice kurulanmaması.
Lazerle tırnak mantarı tedavisi, mevcut mantar hastalığının tedavisine dönüktür. Hasta sonrasında mantar yönünde koruyucu önlemler almadığında hastalık aynı tırnakta ya da diğerlerinde tekrarlayabilir.

Lazer, mantar enfeksiyonu olan tırnak üzerine tırnağın tüm alanını kaplayacak şekilde uygulanır. Bu uygulama tırnak mantar kliniğine göre aynı seansta 2-3 dakika aralar ile 1-3 kez tekrarlanır.

Seanslar bir tırnak için 1 hafta ara ile 2-4 seans arası uygulanır. Lazer uygulama süresi tedavi edilecek tırnak sayısına bağlı olarak değişmekle birlikte 15-45 dakika sürer.

Uygulama sırasında birçok hasta tırnakta ısınma ve tırnakta sızlanma duyusuna neden olur. Uygulama sırasında hafif bir ağrı olabilir. Lokal anesteziye gerek kalmaksızın soğuk hava desteği ile lazer yapılır. Seans sonrasındaki günlerde ağrı ve günlük aktivite de kısıtlama olmadığı için istirahate gerek yoktur. Lazer tedavi sonrasında tırnak için manikür ve pedikür ve oje kullanımı yönünde kısıtlama bulunmaz.