Tırnak Mantarı Tedavisi

UYGULAMA SÜRESİ : ~30 Dk. | SEANS : 4-6 Seans | KLİNİK : ATAŞEHİR, NİŞANTAŞI
Anasayfa Bakım Tedavileri Tırnak Mantarı Tedavisi
Tırnak Mantarı Tedavisi
Tırnağın şeklini ve görüntüsünü bozan, bazı durumlarda ise kokuya sebep olan tırnak mantarı, sıklıkla deri mantarının tırnağa bulaşmasıyla ortaya çıkar. Bu bulaşma doğrudan yayılım yoluyla olabileceği gibi, mantarlı bölgenin kaşınması yoluyla el tırnağına, oradan da başka yerlere bulaşabilir.

Tırnak mantarı görülme sıklığı ayak parmak mantarlarına göre 20 kat daha fazladır. Mantar sık olarak başparmak tırnağında görülür.
Tırnağın uç kısımlarının çatlaması ve kalınlaşması, bazen de tırnağın uç kısmından un gibi dökülmesi şeklinde yakınmalara yol açabilen tırnak mantarı, ayrıca tırnak üzerinde farklı biçim ve renklerde çizgilenme, renk değişiklikleri ve tabaka halinde kalkmaya sebep olabilir.

Tırnak mantarları görüntü olarak, tırnak ya da parmakta travma ya da farklı bir hastalık sonucu oluşan belirtilerin yanı sıra tırnağın yapısal bozukluklarına benzeyebilir. Tırnak mantarı ilerledikçe tırnak kalınlaşır ve şekli bozulur. Bazı durumlarda özellikle tırnak yatağına yakın bölgelerde ağrı hissedilebilir. Mantar tırnak köküne doğru ilerleyip sürekli hale gelebilir.

Tırnak mantarları şu sebeplerle oluşabilir:
  • Tırnak zedelenme, baskı ve travmaları,
  • Parmakları sıkıştıran dar ve ucu sivri ayakkabı giyilmesi,
  • Soyunma odaları, yüzme havuzu ve duş gibi ortak kullanım alanları,
  • Aynı ayakkabıları üst üste giymek,
  • Hijyenik olmayan ortamda, sterilizasyonu sağlanmamış aletlerle yapılan manikür ve pedikür,
  • Çıplak ayakla toprağa basılması,
  • Ayakların aşırı terlemesi sonucu oluşan nemli ortam.
Tırnak mantarı tedavisi için tırnak üzerindeki kalınlaşan tabaka, cihazlar yardımıyla temizlenir. Mantarlı doku tamamen temizlendikten sonra sağlıklı tırnak dokusu ortaya çıkar. Hem sağlıklı tırnağın korunması hem de sağlıklı bir görüntünün sağlanması için tırnak yüzeyi özel bir jel ile kaplanır. Mantarlı bölgenin düzenli aralıklarla bakımları yapılır ve jel yenilenir. Bu şekilde gerçekleşen tırnak köküne kadar ilerlemiş olan mantar, sağlıklı tırnağın uzama sürecine bağlı olarak tedavi edilebilir.

Mantar oluşumuna sebep olabilecek nedenler ortadan kaldırılmalı, hijyene dikkat edilmeli, ayaklar her zaman temiz ve kuru olmalı, havuz - duş ve sauna gibi ortak kullanım alanlarında terlik kullanılmalı, ayak tırnakları doğru kesilmeli (düz, köşeleri oval ve parmak ucunu geçmeyecek şekilde), pedikür işlemi ayak sağlığı bakım merkezlerinde yaptırılmalı, sivri uçlu olmayan rahat ayakkabılar giyilmeli, ayaklar çok terliyorsa bu durumu dengeleyici antifungal ayak kremi, pudra ve tırnaklar için önleyici cila kullanılmalı, çoraplar %100 pamuklu ve temiz olmalı terleme varsa sık değiştirilmelidir.

Ayak veya tırnak mantarının durumuna göre seans sayısı değişse de ortalama 4-6 seans içerisinde tamamlandığını söylenebilir. Seanslar 3-5 hafta kadar sürebilir.
* Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Her girişimsel işlem risk taşır. Sonuçlar kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Her hastada aynı sonuç elde edilemeyebilir. Erken dönem sonuçları yanıltıcı olabilir. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Son Güncellenme Tarihi: 16.09.2023, Editör Ad/Soyad: Yasemin Savaş, Editör Telefon: 0533 349 56 88