Lazerle tüy sarartma da kıl kökü yanmaz ancak kıl kökündeki pigment lazer ışını ile patlatılır. Bu sayede siyah-kahverengi kıllar sarı renge dönüştürülerek görünürlüğü azaltılır. Cilt tonuna yaklaşan kıl rengi nedeni ile kıllar daha az göze çarpar. Aynı zamanda da zayıflar ve incelir. Görünürlüğü giderek azalır.

Genellikle lazer epilasyon uygulamasından sonuç alamayan kişilerin tercih ettiği lazer ile tüy sarartma uygulaması; günümüzde fazlasıyla tercih edilen bir yöntemdir. Lazer epilasyon ile sonuç alınamayan çok ince tüylerin çözümünde farklı bir dalga boyundaki lazer ile tüy renklerinin, melanosit hücrelerin parçalanmak suretiyle açılmasıdır.

Lazer epilasyon işlem öncesinde yapılan kontrollerde; özellikle yüz bölgesinde tetiklenmeye yatkın bir kıl yapınız varsa, doktorunuz lazer epilasyonu tavsiye etmeyecektir. Yüz kıllarının yanında hastalarda eşlik eden hormon bozukluğu da tetiklenmeyi şiddetlendirebilmektedir. Kıl köklerinin zayıf ve kahverengi olduğu ve lazer epilasyonun tercih edilmediği bu gibi durumlarda mevcut kıllarından rahatsız olan hastalar için tüy sarartma işlemi tavsiye edilir.

Açık kahverengi açık siyah gibi çok ince tüylerin bu sistemle görüntü bozukluğunu ortadan kaldırır bu tüyler genelde yüz, kol, göğüs, göbek, sırt, bölgelerinde daha çok karşılaştığımızdan bu bölgelerde yapıldığı gibi vücudun diğer bölgelerinden de rahatlıkla uygulama yapılabilir.

Ağda, jilet veya tüy dökücü kullanmak istemeyen ancak yüz bölgesi gibi göz önünde bulunan aldırmak istenmeyen kıl yapısına sahip hastalarda rahatlama sağlar. Kalıcı bir çözüm değildir. Ortalama 2-3 aylık aralar ile tekrar edilebilir. Tekrarlanan lazer seansları ile kıl köklerinin zaman içerisinde zayıfladığı görülmektedir. Kıl kökü yok olmaz ancak ayva tüyü görünüme dönüştüğü için de hastaların günlük konforunu arttırır. Ortalama 15-20 dk. kadar sürer. Lazer ile kıl üzerine atış yapılarak kıl sarartılır. İşlem acısız bir yöntemdir. İşlem sonrası günlük hayatı etkileyecek kızarıklık yara vb. problemler beklenmez.