Medikal Ayak Bakımı Tedavisi

UYGULAMA SÜRESİ : ~30-40 Dk. | SEANS : Ayda 1 Seans | KLİNİK : ATAŞEHİR, NİŞANTAŞI
Anasayfa Bakım Tedavileri Medikal Ayak Bakımı Tedavisi
Medikal Ayak Bakımı Tedavisi
Günlük yaşamda çeşitli nedenlerle yıpranan el ve ayakların bakımı hem görünüm açıdan hem de sağlık açısından önem taşır.

El ve ayaklar günlük hayatta karşılaşılan olumsuzluklardan medikal bakım tedavisi ile korunabilir, oluşmuş problemler yine bu bakım tedavileri ile giderilebilir.
Vücudun tüm yükünü taşıyan ayakların bakımı insan sağlığı açısından büyük önem taşır. Gün boyu hareket halinde olan ayakların bakımı tedavisi medikal olarak ayak sağlığı ile ilgilenen Podolog uzmanlarınca yapılmalıdır.

Günlük hayatın ve sosyal çevrenin beraberinde getirdiği giyim tarzı belki de en yoğun olarak ayakları etkiliyor. Sert zemin, dar, sivri burunlu ve yüksek topuklu ayakkabılar, bilinçsiz uygulanan pedikür, yapısal olarak da eğer bir soruna yatkınlık varsa, büyük problemler olarak karşımıza çıkıyor. Zaman içinde değişime uğrayan ayaklarda, kemik ve eklem deformasyonları, batık, nasır, siğil, tırnak-deri mantarı ve terlemeye bağlı oluşan çeşitli sorunlar ortaya çıkabiliyor. Artık günümüzde ayaklar, tüm bu olumsuzluklardan medikal bakım tedavileri ile korunabiliyor ve oluşmuş problemler yine bu bakımlarla tedavi edilebiliyor.

Medikal ayak bakımı tedavisi kuru podoloji cihazları ile sterilizasyonu yapılmış tırnak kesme pensleri ve koruyucu önleyici şekilde tasarlanmış aparatlar kullanılır. Deri ve tırnaktaki ölü kısımların mekanik temizliği yapılır. Medikal ayak bakımı tedavisinde yalnızca tırnak ve deri bakımı değil aynı zamanda hastanın tüm ayağı değerlendirilir. Bu değerlendirmede; cildin durumu, damarlarının görünümü, sinir kayıplarının olup olmaması, doğru ayakkabı ve çoraplar için ölçümler ve yönlendirmeler yapılır.

Medikal ayak bakımı tedavisi, pedikür işleminden farklıdır. Tedavide ayaklar suya sokulmaz ve ıslatılmaz. Yalnızca dezenfekte edilir. Çünkü ıslak ciltte ölü doku ve sağlıklı dokunun ayrımı yapılamaz. Bu ayrım yapılamazsa sağlıklı deri de kendini korumak amaçlı kalınlaşır ve sertleşir. Bu durum pedikür sıklığını arttırırken, medikal ayak bakımı tedavisinde yalnızca ölü doku üzerinde çalışıldığından ayda 1 bakım tedavisi yaptırmak yeterlidir.

Videoyu Seyret

Videomuzu izleyerek işlem detaylarını ve nasıl uygulandığını görebilirsiniz.

* Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Her girişimsel işlem risk taşır. Sonuçlar kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Her hastada aynı sonuç elde edilemeyebilir. Erken dönem sonuçları yanıltıcı olabilir. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Son Güncellenme Tarihi: 16.09.2023, Editör Ad/Soyad: Yasemin Savaş, Editör Telefon: 0533 349 56 88