Saç Dökülmesi ve Tedavisi

» SAÇ UYGULAMALARI

Saç Dökülmesi ve TedavisiSaç dökülmesi, saçın kendini yenilemesi şeklinde de tanımlanabilir. Normal bir saç dökülmesi, günlük olarak 80–100 adet saç teli kaybı şeklindedir. Bu miktarın üzerindeki günlük dökülmeler normal değildir ve tedavi edilmesi gerekir. Uygulanan medikal tedavilere rağmen dökülmenin devam ettiği durumlarda ise tek ve kesin çözüm cerrahi bir yöntem olan saç ekimidir.

Saç Ekimi Nedir?
Ense üzerinde iki kulak arasındaki dökülmemeye kodlanmış bölgeden alınan saç köklerinin dökülmenin olduğu bölgeye uygun tekniklerle nakledilmesi işlemidir. Greftlerin (saç kümesi) hazırlanması, bekletildiği koşullar ve doğru tekniğin uygulanması sonucu direkt etkileyen faktörler olup, yerine getirildiği takdirde sonuç %100 başarılıdır. Operasyon tarihinden 3 ay sonra küçük küçük görünmeye başlayıp, yaklaşık 6 ay içinde normal uzunluğuna erişir. Saç ekimi operasyonu lokal anestezi altında gerçekleştirilip kesinlikle ağrı ya da acı hissedilmeyen bir işlemdir. Saç ekimi yapılacak bölgenin büyüklüğü, cilt ve saç yapısı, uygulanacak tekniğe bağlı olarak değişmekle birlikte, yaklaşık olarak 4–6 saat arası süren bir işlemdir.

Saç Ekimi Hangi Durumlarda Gerekli Olur?
• Kişinin saçları incelmiş ve zayıflamış vitamin, mineral takviyeleri, PRP ve mezoterapi ile kurtarılamayacak durumda ise ekim yapılması gerekebilir.
• Saç kıran ve sakal kıran gibi hastalıklar nedeni ile küçük bölgesel dökülmelerde ilaç ve enjeksiyon tedavileri sonuç vermemiş ise ekim yapılması gerekir.
• Yanmış veya kaza sebebiyle saç veya sakal kaybı yaşanmış bölgelere ekim yapılması gerekir.
• Genetik, hormonal, stres, vb... sebepler nedeniyle gerek bölgesel gerekse tüm alanda saç dökülmesi sebebiyle açılmış alana ekim yapmak gerekir.
• Kişinin sakalının hiç olmadığı veya sakalda seyrek olan bölgelere ekim yapılması gereklidir.

Saç Nakli Yöntemleri
Günümüzde sıklıkla uygulanan 2 yöntem vardır.

Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE) :
Foliküler ünite ekstraksiyonu (FUE) yöntemi, saç köklerinin özel ince uçlu iğneler ile ense üzerinden ya da vücudun belirli bölgelerinden tek tek alınarak seyrelmiş ya da tamamen dökülmüş olan bölgeye nakledilmesidir. Ense üzerinde dikiş olmadığı için, dikiş izi de söz konusu değildir. Doğru uygulanmış FUT veya FUE yöntemlerinin, sonuçları bakımından birbirinden farkı yoktur. Eğer saç çizgisi doğru hazırlanmış ve yönlendirilmeleri doğru yapılmış ise her iki yöntemin de sonuçları doğal görünmektedir.

Profesyonel bir ekip tarafından yapıldığında saç ekimi çok iyi sonuçlar verir.